LUDZIE

 

 

Katarzyna Kaźmierczak- Aktorka, absolwentka PWST w Warszawie - Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. Psychoterapeutka - ukończyła Studium Socjoterapii w Instytucie Terapii Gestalt oraz Studium Psychoterapii Integratywnej w Instytucie Treningu i Edukacji Psychologicznej- Andrzej Szulc w Krakowie.

Autorka wielu programów psychoedukacyjnych związanych z terapią przez teatr dla grup dziecięcych i młodzieżowych. Pomysłodawczyni i współtwórczyni wielu niezależnych produkcji teatralnych Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, między innymi:

- „Zimno, duszno mi” w reżyserii Pawła Kamzy - spektakl dotyczący depresji, z udziałem profesjonalnych i aktorów oraz amatorów - osób chorych psychicznie (spektakl brał udział w 18. Festiwalu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i otrzymał częściową refundację kosztów produkcji);

- „Gin z muzą” w reżyserii Pawła Kamzy - spektakl dotyczący problemu alkoholizmu i dziecka zagubionego w rodzinie alkoholowej.

Obecnie pracuje w Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych oraz w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu. Prowadzi także Ośrodek Społecznej Aktywności dla osób chorych psychicznie. Współpracuje z legnickim Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Posiada rekomendację trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego I i II stopnia. Od kilku lat prowadzi grupę rozwoju osobistego poprzez teatr dla osób po kryzysach i chorych psychicznie  „Pogotowie Teatralne” w Legnicy oraz grupę terapii poprzez teatr „Inni, obcy, tacy sami” w Polkowicach. Od 8 lat inicjatorka i współorganizatorka Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię „Schizofrenia - otwórzcie drzwi” w Legnicy. Laureatka Nagrody Ludwika - "dla nieszablonowej osobowości za twórcze działania inspirujące innych ludzi" (2015).

 

Joanna Gonschorek- Absolwentka wrocławskiej PWST, Wydział Lalkarski. Od 22 lat związana z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie stworzyła kilkadziesiąt znaczących ról, za które była wielokrotnie nagradzana (kobieta w "Polacy umierają", Marta w "Kochankach z Werony", windykator w "Made in Poland" i wiele innych). Trzykrotna zwyciężczyni plebiscytu na najlepszego aktora w Legnicy (2002, 2006, 2012).  Odtwórczyni roli Danuty Mutter w "III Furiach” Marcina Libera, za którą otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Zdobywczyni Tukana dziennikarzy wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej (2007) i wykonawczyni roli tytułowej w spektaklu "Matka Courage krzyczy" - zwycięzcy nurtu off tego festiwalu w roku 2016. Zagrała wiele ról w filmach (Grążlowa w "Operacji Dunaj" Jacka Głomba, matka Michasia w "Maratonie tańca" Magdaleny Łazarkiewicz), serialach ("Głęboka woda", "Na dobre i na złe", "Wataha", "Druga szansa") oraz teatrach telewizji. Od wielu lat autorka i wykonawczyni warsztatów teatralnych z dziećmi , młodzieżą, dorosłymi i seniorami, a także osobami niepełnosprawnymi. Od 22 lat prowadzi grupy młodzieży, dzieci i dorosłych w ramach Klubu Gońca Teatralnego w Legnicy. Współtwórczyni większości projektów Teatru Anagram i Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych. Nauczyciel dykcji. Miłośniczka i od trzech lat mieszkanka wsi Grotów, założycielka Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego, z którym przygotowała społecznie trzy tytuły.

 

 

 

Tomasz Baran - Scenograf, scenarzysta, poeta. Współtwórca festiwalu Artyści  Bez  Granic i warsztatów  twórczych – Kudowa-Zdrój 1993. Autor scenografii do spektaklu „Młoda Śmierć” – reż. Tomasz Sobczak  (Centrum Sztuki – Teatr Dramatyczny w Legnicy), autor scenografii i kostiumów do spektakli Teatru.

Współtwórca projektów SIT, warsztatów  twórczych dla młodzieży, nauczycieli i osób wykluczonych. Od lat w legnickim Klubie Gońca Teatralnego prowadzi Szkołę Czarodziejów Wyobraźni- zajęcia edukacji teatralnej dla dzieci,  kończące się spektaklem. 

 

 

Magda Skiba - Absolwentka PWST we Wrocławiu (Wydział  Lalkarski) oraz wrocławskiego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Od 2005 roku jest aktorką Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Wcześniej we Wrocławiu współzałożyła offowy teatr Zakład Krawiecki -jako aktorka, piosenkarka, scenograf, oświetleniowiec, ale również reżyser (np. "Drugi pokój" Zbigniewa Herberta). W Teatrze Modrzejewskiej współtworzyła spektakl "Howie i Rookie Lee" Marka O'Rowe'a (2008), a w 2014 roku wyreżyserowała „Dzień dobry i do widzenia” Athola Fugarda.

Na legnickiej scenie zagrała w spektaklach Lecha Raczaka (m.in. "Plac wolności" i "Makbet"), Jacka Głomba (m.in. "Otello", "Łemko", "Kochankowie z Werony", "Biesy "), Przemysława Wojcieszka ("Była już taka miłość, ale nie ma pewności, że to była nasza", "Hymn narodowy"), Pawła Wodzińskiego ("Polacy umierają"), Pawła Kamzy (m.in. "Zanim chłodem powieje dzień"), Piotra Cieplaka ("Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa" oraz "Ożenek"). Wystąpiła także w scenicznej i telewizyjnej wersji spektaklu "Orkiestra" (reż. Jacek Głomb). Ostatnio (2017) współpracowała z Roberto Skolmowskim w multimedialnym spektaklu o Edycie Stein w kościele św.Michała we Wrocławiu ("Synagoga 22"). Od lat w legnickim Klubie Gońca Teatralnego prowadzi z dziećmi i młodzieżą zajęcia edukacji teatralnej połączona z warsztatami, a pod koniec sezonu kończące się spektaklem. 

 

Amadeusz Naczyński - Muzyk, perkusista, kompozytor, związany z Teatrem Anagram i współpracujący z legnickim Teatrem Modrzejewskiej. Twórca muzyki do spektakli: "Howie i Rookie Lee", "Dzień czarownicy", "Odrzańska opowieść", "Lucek i Pucek kontra Wielka Śmieciara". Wykonuje kopie instrumentów ludowych z różnych kultur świata i wykorzystuje je w swoich działaniach; tworzy też własne autorskie instrumenty. Jego domeną jest "granie na wszystkim". Członek kilku zespołów muzycznych, w tym folkowej grupy HuraBan. Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, a także ludźmi upośledzonymi fizycznie i umysłowo. Jest współtwórcą Pierwszej Legnickiej Orkiestry Teatralnej oraz Grotowskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego. Jako muzyk, scenograf, konstruktor inicjował i współtworzył wiele projektów Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych, skierowanych do wszystkich grup społecznych i wiekowych. Twórca, pomysłodawca i wykonawca scenografii teatralnych, wystroju wnętrz klubów muzycznych oraz scenografii do koncertu międzynarodowego festiwalu "Pod Kyczerą" (2008). Obecnie przygotowuje muzykę do spektaklu "Dzielni chłopcy" (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy).

 

 

Grzegorz Kuliński-  absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu. Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w trakcie certyfikacji. Jako student zaangażowany w działanie wolontariackie przy realizacji programu partyworkerskiego oraz inne działania profilaktyczne przez poradnię MONAR w Legnicy. Był to początek kontaktu i doświadczenia, które przerodziły się w pracę zawodową jako terapeuta. Współrealizator projektu "MOJA SZANSA", w ramach którego działał Ośrodek Społecznej Aktywności prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych - skierowany do osób po kryzysach psychicznych.  Uczestnik happeningów (2018,2019) "Dni walki z depresją".